22-06-2016

kurs via ferrata

Czas trwania: 4 dni (Alpy) lub 2 dni (Słowacja)
Wielkość grupy: 1 – 4 osób
Cena: 920 zł (Alpy) lub 575 zł (Słowacja)

Nudzi Was już nieco ograniczona turystyka po horyzontalnych szlakach, chcielibyście poczuć nieco powietrza pod nogami? W takim razie via ferraty czy klettersteigi to coś dla Was – już wspinaczka, a jeszcze turystyka – o bardzo szerokim spektrum możliwych trudności – od prostych spacerów po prawdziwe wyzwania techniczne. Żelazne percie to idealny sposób na płynne przejście od „zwykłej” turystyki do wspinaczki w górach. Wszak wiele z ferrat to niegdysiejsze drogi wspinaczkowe, czy zaopatrzeniowe dla wojsk alpejskich.
Kurs via ferrata przygotowuje do samodzielnego poruszania się na trasach ubezpieczonych typu via ferrata/klettersteig w szerokim zakresie trudności i prostych drogach skalnych (graniowych) uzupełniających te szlaki. Taki kurs da Wam podstawy do eksploracji bogatej sieci tego typu dróg w całych Alpach (i nie tylko) oraz jest dobrym wstępem do późniejszego kursu wspinaczki górskiej.
 
Czego Cię na nim nauczymy?
Rozpoczniemy od małej unifikacji, czyli sprawdzenia wiedzy zdobytej w trakcie kursu turystyki górskiej lub ewentualnego przypomnienia sobie zapomnianych części kursu. Płynnie przejdziemy do rozszerzenia Waszej wiedzy o tematykę taktyki, planowania i umiejętności odnajdywania się w terenie, czyli cech właściwych dla poruszania w terenie górskim. W czasie wyjść przećwiczycie każdy z tych elementów. Pokonamy via ferraty, które oferują nam warunki ukazujące różne elementy stałej asekuracji, jakie możecie spotkać na różnych żelaznych perciach w całej Europie (i nie tylko). Oczywiście skorzystamy z okazji i potrenujemy w skałach podstawy wspinaczki – tak by móc zaadoptować te umiejętności na szlaku. Będziecie mogli zobaczyć czym jest asekuracja na takich drogach i dowiecie się dlaczego czasami jednak warto wspomóc się liną. Poznacie skale trudności i w miarę czasu przetestujecie je w rzeczywistym terenie. Oczywiście po – nieco górskich opowieści, żeby nasz kurs nie zamienił się w suchą techniczną zabawę – wszak góry to nie tylko karabinki, lonże i wibramy – to przede wszystkim radość zdobywania szczytów!
Nasz kurs via ferrata jest połączeniem wzorców wypracowanych przez największy i najlepszy na świecie klub jakim jest Niemiecki Związek Alpejski – DAV – Deutsche Alpenverein oraz naszego bogatego doświadczenia górskiego.
 
Co otrzymasz po ukończeniu szkolenia?

 
Kurs via ferrata realizowany jest w dwóch formach:

 
Kurs via ferrata prowadzi Krzysztof Rychlik i jest on realizowany we współpracy z Międzynarodowym Przewodnikiem Górskim UIMLA Sebastianem Fijakiem w ramach współpracy w projekcie Akademia Górska.